کاخ سلطنتی هافبورگ، یکی از زیباترین کاخ‌های اتریش

0
371

کاخ هافبورگ اتریش

 

کاخ هافبورگ کاخ هافبورگ مجموعه‌ای است از کاخ‌های تاریخیِ بازمانده از اوج شکوه و قدرت امپراتوری خاندان هابسبورگ که بیش از شش قرن حاکم اتریش بودند.این مجموعه حالا دفاتر ریاست‌جمهوری اتریش و چندین موزه را در خود جای داده است. تنوع معماری کاخ‌های هافبورگ بیش از همه مدیون جاه‌طلبی شاه‌های خاندان هابسبورگ است که دوست نداشتند در کاخ‌های پدرانشان زندگی کنند و قدرت و ثروتشان را به رخ بقیه‌ی اروپایی‌ها بکشند.

کاخ هافبورگ (Hofburg)

کشور اتریش از جمله کشورهای متمدن در قاره اروپاست که جاذبه های گردشگری متعددی در آن وجود دارد و بازدید از آنها می تواند روح هر گردشگری را جلا دهد. یکی از جاذبه های دیدنی که در شهر وین اتریش قرار دارد کاخ سلطنتی هافبورگ است.

 

کاخ هافبورگ در وین، از قصرهای سلطنتی زیبای این شهر است و چندین موزه‌ی دیدنی از جمله موزه‌ی نقره و سازهای موسیقی قدیمی را در برمی‌گیرد. امروزه رئیس‌جمهور کشور اتریش در این کاخ به کارهایش رسیدگی می‌کند. این کاخ به عنوان یک اقامتگاه دائمی برای رئیس جمهور اتریش نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کاخ هافبورگ,هافبورگ,جاذبه های گردشگری اتریشتاریخچه کاخ هافبورگ

 

تاریخچه کاخ هافبورگ

کاخ سلطنتی هافبورگ با تاریخی به بلندای امپراتوری مقدس روم، اثری از قرن ۱۳ میلادی است که تصویری از شکوه و جلال خاندان سلطنتی هابسبورگ را به طور کامل برای ما به تصویر می‌کشد. خاندانی که نقش بسیار مهمی را در تاریخ اروپا ایفا کردند.

 

کاخ هافبورگ به مدت چندین قرن و تا اواخر جنگ جهانی اول، مرکز اصلی حاکمیت خاندان هابسبورگ (Habsburgs) به حساب می‌آمد. بنابراین بخش بزرگی از تاریخ کشور اتریش در کاخ هافبورگ و به خصوص به دست «ملکه ماریا» نوشته شده است.

کاخ هافبورگ,هافبورگ,اتریشعکس هوایی از کاخ هافبورگ

 

پادشاهان این خاندان تقریبا بر تمام اروپا و سرزمین‌های استعماری اسپانیا در قاره آمریکا حکمرانی کردند و برای سال‌های متمادی امپراتوری‌های قدرتمندی را در اختیار داشتند و تا پایان جنگ جهانی اول این کاخ محل سکونت خاندان هابسبورگ به حساب می‌آمد.

 

کاخ هافبورگ یکی از کاخ‌های سلطنتی اتریش است که از سال ۱۲۷۹ تا به امروز، محل سکونت قدرتمندین‌ترین افراد امپراتوری اتریش از جمله شاهان و فرمانروایان امپراتوری‌های گوناگون اتریش بوده است، همچنین این کاخ در دو بازه زمانی از سال ۱۴۲۸ تا ۱۵۸۳ و از سال ۱۶۱۲ تا ۱۸۰۶ مرکز سلطنت امپراتور‌ها و امپراتریس‌های امپراتوری مقدس روم بوده و به مدت ۳۴۹ سال قلب این امپراطوری بوده است.

کاخ هافبورگ,هافبورگ,معروف ترین کاخ ها در دنیاکاخ هافبورگ اتریش

 

معماری کاخ هافبورگ از گذشته تا کنون

معماری ساختمان‌های اصلی این کاخ، قدمتی ۷۰۰ ساله دارند و در واقع هر کدام از امپراتوران اتریشی از سال ۱۲۷۵ میلادی به بعد، بخش‌هایی را به آن اضافه کرده یا تغییراتی را در آن به وجود آورده‌اند. به همین دلیل است که کاخ هافبورگ، سبک‌های معماری گوناگونی از گوتیک و رنسانس گرفته تا باروک و روکوکو و حتی کلاسیک را در برمی‌گیرد.

 

این کاخ شامل حیاطی کوچک که عمرش به قرن ١٣ میلادی برمی‌گردد و قدیمی‌ترین بخش مجموعه شوایتزرهوف محسوب می شود که به کلیسای کاخ و خزانه‌ی امپراتوری راه دارد، مجموع ساختمان‌های دور این حیاط که آن را آلته بورگ یا کاخ قدیمی می‌نامند می شود. یک حیاط بزرگتر هم به شوایتزرهوف وصل است که ایندر بورگ نام دارد و بیشتر بازدیدکنندگان هافبورگ از این حیاط وارد مجموعه می‌شوند.

کاخ هافبورگ,هافبورگ,سفر به اتریشنمای داخلی کاخ سلطنتی هافبورگ

 

وسط این حیاط، بنای یادبود امپراتور فرانتز را می‌بینید که ورودی اصلی آپارتمان‌های قیصر هم هست. این مجموعه‌ بخش‌های دیگری مثل میدان «جوزف‌پلاتز»، کاخ جدید و بناهای یادبود شاه‌زاده یوجین از ساوُی و آرشیدوک کارل را هم در خود جای داده است.

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید