ترمیم آسیب‌های ریوی با کمک پیوند سلولی

0
489
پژوهشگران “دانشگاه پنسیلوانیا” توانستند ریه موش‌های مبتلا به آنفلوانزا را با کمک نوعی پیوند سلولی ترمیم کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، برخی از انواع آنفلوانزا آنقدر شدید هستند که می‌توانند آسیب‌های بلند مدتی در ریه ایجاد کنند. پژوهشگران “دانشگاه پنسیلوانیا” (UPenn)، راهبرد جدیدی ارائه داده‌اند که شاید روزی بتواند ریه‌ها را در برابر این آسیب‌ها حفظ کند.

 

پژوهشگران در بررسی‌های خود دریافتند که پیوند نوع خاصی از سلول‌های ریه موش‌های سالم به موش‌های مبتلا به آنفلوانزا می‌تواند به ترمیم آسیب‌های ریوی آنها کمک کند. در این آزمایش، سلول‌های خاصی موسوم به “سلول‌های آلوئولار نوع دو” (AT2)، از ریه موش های سالم به موش‌های ناسالم پیوند زده شد تا به تنفس ساده‌تر آنها و بهبود سطح اکسیژن دریافتی کمک کند.

 

“اندرو واگهان” (Andrew Vaughan)، استادیار دانشگاه پنسیلوانیا و از نویسندگان این پژوهش گفت: ما این روش ساده را به کار بردیم تا تاثیر پیوند سلول‌های آلوئولار نوع دو را در ترمیم ریه موش‌های بیمار بررسی کنیم.

 

“آرون وینر” (Aaron Weiner)، سرپرست این پژوهش گفت: انجام دادن این پیوند را در انسان تصور کنید. اگر انسان ها در فصل شیوع آنفلوانزا به این بیماری دچار شوند، می‌توان از پیوند سلول‌های آلوئولار نوع دو برای بهبود آنها استفاده کرد. هدف ما، داشتن ذخایری از این سلول‌ها برای استفاده از آنها در هنگام نیاز است.

 

پژوهش ابتدایی واگهان و همکارانش، روی پیامدهای منفی آسیب ریه از جمله عفونت شدید تمرکز داشت. آنها در بررسی‌های جدید خود تلاش کردند تا موش‌های مبتلا به آنفلوانزا را با پیوند سلولی بهبود ببخشند.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید