صفحه اصلی / طبیعت / راه هایی که طبیعت در دکوراسیون خانه می گذارد.
بازار پله ها

راه هایی که طبیعت در دکوراسیون خانه می گذارد.

 

بسیاری از مردم هستند كه هیچ‌گاه در گوشه‌ای از طبیعت توقف نمی‌كنند و رُزهای زیبا را بو نمی‌كنند؛ آن‌ها سخت درگیر كارهای دیگر هستند.اما اگر شما از آن افرادی هستید که در گوشه‌ای از طبیعت توقف كرده و سعی كنید رُزهای زیبا را استشمام كنید. قبلا در مطلب چگونه در طراحی فضای خود از طبیعت الهام بگیرید منبع های الهامی را به شما معرفی کردیم. در این مطلب نیز می‌خواهیم ۱۰ راه را به شما نشان دهیم تا از طریق آن‌ها طبیعت را به خانه خود بیاورید. پس با چیدانه همراه باشید تا به سادگی بتوانید طراحی داخلی خانه‌تان را گسترش دهید و به آن حس و حالی طبیعی بدهید.

1) تغییر پالت رنگی دکوراسیون منزل همراه با تغییر فصل‌ها
می‌گویند «تا باران نبارد گل نروید». این جمله حكایت فصل بهار است، فصلی كه در آن گل‌ها سر از دل خاك بیرون می‌آورند و منبع الهامی می‌شوند برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه. پس از یك زمستان خاكستری، طبیعت درهای خود را رو به رنگ‌های زیبای صورتی، آبی، زرد، نارنجی، قرمز، و ارغوانی باز می‌كند. رنگ‌هایی كه هر كدام دارای تنالیته‌هایی از آرام و ملایم گرفته تا برجسته و شاداب هستند.بعد از فصل بهار شما می‌‌توانید از رنگ‌های روشن فصل تابستان استفاده كنید و خانه ای به خنکی بستنی در تابستان داشته باشید. این رنگ‌ها شامل رنگ‌های آبی موجود در آسمان، رنگ‌های سبز موجود در چمنزار هستند و یاحتی می توانیدبا رنگ زرد خورشید تابستان را به خانه خود بیاورید. فصل پاییز شاید رنگارنگ‌ترین فصل سال باشد و با خود رنگ‌هایی چون نارنجی، قرمز، زرد، و سبز همراه می‌آورد و می توانید. و سرانجام می‌توان از رنگ‌های فصل زمستان الهام گرفت. فصل زمستان چیزی بیش از رنگ‌های طوسی گرفته و سفید یك‌دست است. در واقع این فصل تك‌رنگ می‌تواند منبع الهام خوبی برای طراحی و انتخاب پالت رنگی برای فضاهایی همچون آشپزخانه و سرویس بهداشتی باشد.از چهار فصل خدا- بهار، تابستان، پاییز، و زمستان- به عنوان منبعی برای ترکیب رنگ ها برای یک خانه رنگین کمانی استفاده كنید و یا آن‌ها را در مقادیر اندك در حالت فعلی خانه خود به كار ببرید. در هر صورت این رنگ‌ها همگی چهره‌ای شاداب و خاص به خانه شما می‌دهند و آن را با طبیعت همراه می‌كنند.

۲) طبیعت دارای رنگ‌مایه‌های بسیار متفاوت و متنوعی در دکوراسیون منزل است
وقتی می‌خواهید پالت رنگی بعدی خانه خود را انتخاب كنید و یا حتی به دنبال مواد و مصالحی برای ساخت چارچوب پنجره خانه خود هستید، كمی در طبیعت دقیق‌تر شوید تا ایده‌های جزئی‌تر و جذاب‌تری را به دست آورید. سایه‌های رنگی بسیار بیش‌تری از آن‌ چیزی كه شما تصور می‌كنید در طبیعت وجود دارد.برای مثال یك برگ را در نظر بگیرید. اگرچه بسیاری از افراد فكر می‌كنند كه یك برگ سبز فقط یك برگ سبز است، اما برای رد كردن این نظریه باید به این برگ سبز دقیق‌تر نگاه كنید.درختان بیهوده سبز نشدند. اكثر برگ‌ها، و حتی گل‌ها، دارای تغییرات بسیار جزئی در رنگ خود هستند. یك برگ سبز ممكن است دارای حاشیه‌هایی روشن باشد در حالی كه هر چه به مركز نزدیك‌تر می‌شویم این رنگ سبز به تیرگی می‌گراید.شما می‌توانید به طور مستقیم از این ایده در طراحی داخلی خانه خود استفاده كنید.رنگ سبز جلوه طبیعت در دکوراسیون داخلی است. فضای پایین یك دیوار را به رنگی تیره درآورید و هر چه به سمت بالا می‌آیید رنگ را روشن‌تر كنید. این كار را می‌توانید برعكس هم انجام دهید؛ چیزی كه مهم است تغییر ملایم و به‌تدریج رنگ است. این شیوه تنها یكی از هزاران شیوه‌ای است كه طبیعت در مورد طراحی داخلی می‌تواند به ما بیاموزد.

۳) طبیعت چیزی بیش از رنگ‌های سبز و قهوه‌ای در دکوراسیون منزل است
وقتی در مورد طبیعت و یا عناصر طبیعی موجود در طراحی داخلی خانه صحبت می‌شود، اكثر مردم به مناظر سبز رنگ و تنالیته‌های قهوه‌ای كه در چوب درختان وجود دارد فكر می‌كنند. با این حال، طبیعت چیزی بیشتر از رنگ‌های سبز و قهوه‌ای است و عناصری مانند گل و پرنده نیز در آن وجود دارند.شما می‌توانید از عناصر دیگر طبیعت مانند حیوانات در طراحی داخلی خانه خود استفاده كنید. برای مثال یك پروانه را در نظر بگیرید. همه پروانه‌ها دارای پرهایی رنگارنگ و خاص نیستند، اما بسیاری از آن‌ها دارای طرح‌های بسیار پیچیده مانند نقش‌های بسیار خاص و رنگ‌های شگفت‌انگیز هستند. برای نمونه می‌توانید برای انتخاب كاشی‌های دیواره‌های آشپزخانه از پرهای یك پروانه الهام بگیرید.شما هم‌چنین می‌توانید از درون دشت‌ها به كوه‌ها توجه كنید. این عناصر طبیعی طوسی رنگ با برف‌هایی كه نوك قله‌های آن‌ها را پوشانده می‌توانند منبع الهامی برای انتخاب پالت رنگی آشپزخانه یا سرویس بهداشتی خانه شما باشند. علاوه بر رنگ، از بافت طبیعی این عناصر زیبا می‌توانید در انتخاب بافت‌های موجود در فضاهای مختلف خانه خود استفاده كنید.

۴) از زاویه‌ای دیگر به کاربرد طبیعت در دکوراسیون منزل نگاه كنید
شیوه دیگری كه طبیعت از طریق آن می‌تواند در مورد طراحی داخلی خانه به ما آموزش دهد نگاه كردن به آن از زاویه‌ای دیگر است. وقتی شما در خیابان‌های شهر خود قدم می‌زنید برای مثال ممكن است ابتدا به چراغ‌های خیابان و در نهایت به نیمكت‌های كنار پیاده‌رو توجه كنید.اگر در این وضعیت قرار گرفتید سعی كنید این‌بار مانند یك خزنده كه روی زمین می‌خزد به اطراف خود نگاه متفاوتی داشته باشید. این بار ممكن است ابتدا به نیمكت‌های كنار پیاده‌رو و در نهایت به چراغ‌های خیابان توجه كنید، اما در این فرایند قطعا عناصر بسیار كوچك‌تر و ریزتر را می‌بینید كه تا پیش از این هیچ‌گاه به آن‌ها توجه نمی‌كردید.شما می‌توانید از همین ایده در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن خانه خود استفاده كنید. برای مثال می‌توانید یك مبل بزرگ، مانند یك كاناپه یا یك نیمكت، را در كنار دیوار قرار داده و یك چراغ زیبا بالای آن نصب كنید. توازن و تعادل در طراحی به معنی تنوع در اندازه است، بنابراین در ارتفاع، مساحت، و شكل اشیا و وسایل تغییر ایجاد كنید تا هم طراحی شما متوازن شود و هم به اتاق نشیمن عمق اضافه شود. در این حالت به نتیجه‌ای خواهید رسید كه تا پیش از این تصور آن را نمی‌كردید. نتیجه‌ای كه با یك توجه ساده به طبیعت پیرامون به دست می‌آید. فقط كافی است از زاویه‌ای دیگر به دنیا نگاه كنید.

۵) از عناصر در حال حركت طبیعت برای دکوراسیون منزل الهام بگیرید.
اگر تا به حال در حالی كه بر روی مبل نشسته‌اید از پنجره به بیرون خیره شده باشید، حتما عناصری را در طبیعت در حال حركت دیده‌اید. خواه این عنصر شاخه‌های درختان باشند كه در اثر وزش باد به حركت درآمده‌اند و خواه حركت بال‌های پرنده‌ای باشد كه به سرعت می‌خواهد به مقصد خود برسد، به هر حال یك عنصری در حال حركت است.این ایده را وارد طراحی خانه خود كنید و از حركت طبیعی موجود در طبیعت در طراحی استفاده كنید. این ایده اصلا به این معنی نیست كه حتما باید عنصری در داخل خانه شما در حال حركت باشد. در واقع، مفهوم كلی این ایده طراحی خانه به گونه‌ای است كه چشم داخل آن بچرخد و همه عناصر را ببیند. اگر دارای خانه كوچكی هستید و می‌خواهید بزرگ‌تر به نظر برسد، حتما از این ایده كارگشا استفاده كنید. این ایده می‌تواند از طریق آویزان كردن آثار هنری از سقف تا كف و نیز آویزان كردن پرده‌های بلند محقق شود. با این كار چشم در كل اتاق می‌چرخد و فضای زندگی شما حیات تازه‌ای می‌گیرد.

۶) جذابیت‌های متضادطبیعت را در دکوراسیون منزل به کار گیرید.
درست است که مناظر بیابانی با آبشارهای زیبا بهترین مثال برای جذابیت‌های متضاد نیستند، اما عناصری در طبیعت وجود دارند كه با هم در تضادند و اگر در كنار هم قرار گیرند نتیجه‌ای جذاب و دیدنی خواهند داشت.برای نمونه، رنگین‌كمان كه یكی از جذاب‌ترین و عجیب‌ترین عناصر طبیعی است كه از چندین رنگ متفاوت تشكیل شده كه در دو سویه متضاد چرخه رنگ قرار دارند. با این حال، وقتی این رنگ‌های متضاد در قالب رنگین‌كمان در كنار یكدیگر قرار می‌گیرند یكی از زیباترین و منحصربه‌فردترین عناصر موجود در طبیعت را تشكیل می‌دهند. رنگین‌كمان را در ذهن خود داشته باشید و به رنگ‌های متضاد در چرخه رنگ فكر كنید. برای مثال، رنگ‌های زرد و ارغوانی تركیب فوق‌العاده زیبایی ایجاد می‌كنند و هم‌چنین نارنجی و آبی، و البته قرمز و سبز. این جذابیت‌های متضاد وقتی در طراحی یك اتاق به كار گرفته می‌شوند زیبایی دوچندانی به فضای شما می‌دهند. پس از این ایده استفاده كنید و ترکیب رنگ ها برای یک خانه رنگین کمانی را در خانه خود اعمال کنید تا هر كس كه وارد خانه شما می‌شود با تعجب و تحسین به طراحی و ایده‌های موجود در آن نگاه كند.

۷) بافت یك عنصر بسیار مهم در طبیعت و دکوراسیون منزل است.
شكی وجود ندارد كه طبیعت سه‌بعدی است. سال‌های سال پیش این موضوع كشف شد كه زمین مسطح نیست و این امر به این معنی است كه بافت باید نقش بسیار مهمی در طراحی داخلی یك خانه بازی كند. برای نمونه، زبری سطح یك درخت را با نرمی چمن مقایسه كنید.شما می‌توانید یك میز چوبی زبر در آشپزخانه داشته باشید یا حتی یك میز پذیرایی یا میز كناری در اتاق نشیمن خانه خود، اما برای ایجاد توازن و تعادل در فضا باید یك عنصر با بافتی نرم را نیز اضافه كنید. برای این‌كار می‌توانید رومیزی‌هایی با بافتی نرم روی میز پذیرایی یا میز كناری و یا كوسن‌هایی با سطوحی نرم به كاناپه اضافه كنید. این كار را باید به گونه‌ای انجام دهید كه تعادل بصری ایجاد شده در فضا بیش از حد به چشم نیاید.البته باید به یاد داشته باشید كه انداختن یك رومیزی با بافتی زبر روی یك میز چوبی زبر می‌تواند اتاق شما را تبدیل به فضایی خشن و سرد كند. توجه كردن به بافت در طراحی داخلی و استفاده از ایده‌هایی كه طبیعت در این مورد در اختیار ما قرار می‌دهد یكی دیگر از راه‌های استی كه طبیعت به ما در طراحی داخلی آموزش می‌دهد. این را بدانید كه مادر طبیعت هیچ‌گاه اشتباه نمی‌كند، پس با خیال راحت به آن اعتماد كنید.

۸) اشكال متنوع و متفاوت می‌توانند چشم‌گیر و تماشایی باشند
دفعه بعد كه بیرون از خانه می‌روید به اطراف خود نگاه كرده و اشكال اصلی را تشخیص دهید. برای مثال، می‌توانید تنه یك درخت را در قالب یك مستطیل، یك درختچه را در قالب دایره، یك بركه را در قالب بیضی، و یك درخت كاج را در قالب یك مثلث ببینید. این واقعیت درست است كه اگر هیچ‌كدام از این اشكال به گونه‌ای كه اكنون هستند نبودند، زمین شكل و ظاهری كاملا متفاوت و دگرگون داشت و تبدیل به مكانی ملال‌آور و خسته‌كننده می‌شد.برای مثال اگر درخت كاج شبیه یك مستطیل و تنه درخت شبیه یك مثلث می‌شد همه چیز خنده‌دار و احمقانه به نظر می‌رسید. طبیعت به ما می‌آموزد كه باید به اشكال وسایلی كه داخل خانه خود قرار می‌دهیم فكر كنیم. برای این كار می‌توانید از وسایلی با اشكال مختلف در فضا استفاده كنید؛ برای مثال یك میز پذیرایی به شكل دایره و یك میز به شكل مربع برای انجام تكالیف روزانه و تفریح. و یا این كار را با وسایل تزئینی انجام دهید؛ برای مثال كتاب‌هایی رنگی به شكل مستطیل و یگ گلدان تزئینی به شكل دایره.با این حال می‌توان برخی از وسایل را هم‌شكل انتخاب كرد. اگر میز پذیرایی را به شكل دایره انتخاب می‌كنید بهتر است عنصری دیگر به شكل دایره مانند میزهایی كناری یا كوسن‌هایی به شكل دایره را با این وسیله تركیب كنید. این كار باعث نظم‌بخشی و هماهنگی میان عناصر مختلف موجود در یك فضا می‌شود و در عین حال وجود وسایلی با اشكال مختلف به اتاق عمق و بافت اضافه می‌كند.

۹) تغییر در طبیعت می‌تواند حال و هوای دکوراسیون منزل شما را نیز تغییر دهد
یك داستان بسیار قدیمی وجود دارد كه می‌گوید فصل خاكستری و گرفته زمستان باعث ایجاد نوعی افسردگی و حال و هوای غم‌انگیز در انسان می‌شود و «افسردگی زمستانی» نام دارد. با این حال، این داستان تمام حس و حالی را كه تغییر فصل ممكن است در انسان ایجاد كند توصیف نمی‌كند.كمی به خودتان نگاه كنید. تفاوت حال و هوای شما وقتی در یك روز آفتابی از خواب بیدار می‌شوید با حس و حال‌تان در یك روز ابری چیست؟ ما معمولا در روزهای آفتابی دارای انرژی و پر از انگیزه هستیم در حالی كه در یك روز بارانی و ابری كاملا احساس خستگی و بی‌حالی می‌كنیم.وقتی می‌خواهید یك پالت رنگی را برای طراحی خانه خود انتخاب كنید، در مورد این مسئله فكر كنید كه رنگ‌های مختلف چه حس و حالی را در شما ایجاد می‌كنند. اگرچه استانداردهای مشخصی برای تعیین تاثیر رنگ‌های روی انسان وجود دارد، اما بهتر است در این مورد به جای این استانداردها به خودتان رجوع كنید و از سلایق شخصی خود بهره ببرید. شما باید رنگ‌هایی را در طراحی خانه خود استفاده كنید كه احساس خوبی را در شما ایجاد می‌كنند.

۱۰) پلی بین طبیعت و احساسات در دکوراسیون منزل ایجاد کنید.
همان‌طور كه یك بوی مشخص ممكن است شما را به یاد خاطره‌ای خاص بیاندازد، یك مكان مشخص هم می‌تواند این كار را با شما انجام دهد. برای مثال، اگر شما به همراه خانواده‌تان هر سال به یك مكان مشخص برای كمپینگ سفر كنید، و در آن‌جا خاطرات زیادی را رقم بزنید، می‌توانید خانه خود را به گونه‌ای طراحی كنید كه بازتابی از این مكان خاص باشد.اگر این مكان پر از چوب باشد احتمالا شما از رنگ‌مایه‌هایی قهوه‌ای استفاده می‌كنید و خانه ای گرم و دلچسب مثل قهوه با رنگ قهوه ای را تجربه می کنید. اگر این مكان در ساحل دریا باشد احتمالا شما از رنگ‌های روشن و آبی بهره می‌برید. این عناصر خاص در طبیعت احساسات شما را درگیر كرده‌اند و از این طریق خود را به خاطرات شما وصل كرده‌اند.

منبع:وب ‌سایت چیدانه

این مطالب را نیز ببینید!

کاربرد نانو در صنعت ساختمان

نانو در صنعت ساختمان فناوری نانو به عنوان یک فناوری کلیدی و بین رشته‌ای، فرصت‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *