صفحه اصلی / موفقیت / رشد و توسعه فردی / نقش مدیریت زمان در رسیدن به اهداف زندگی
بازار پله ها

نقش مدیریت زمان در رسیدن به اهداف زندگی

علل پیدایش اهداف در زندگی :

1- رفع خواسته های حیاتی

انسان برای ادامه زندگی خود نیازمند کسب آب و غذا جهت رفع گرسنگی و همچنین ایجاد محیطی امن به نام خانه جهت گذران اوقات می باشد.

 

2- رفع خواسته های درونی

انسان در کنار تامین نیازهای حیاتی خود ، دارای احساسات مثبت و منفی می باشد که باعث ترغیبش به سوی اهدافی فراتر از کسب احتیاجات اولیه است.

 

بشر همیشه برای رسیدن به آرامش و آسایش بیشتر تلاش می کند و از ابزارهای مختلف در این جهت بهره می برد. رسیدن به فناوری های نو و حتی دانشی که امروز در دستان ما هستند حاصل استدلال موضوعی با عنوان زندگی برتر و آرامش کامل می باشند.

 

افراد با نگرش هایی بر گرفته از شرایط زندگی در جامعه خود ، دارای اهدافی گاه پر چالش می شوند ، چالش ها شرایط را فراهم می کند تا شخص برای بر طرف کردنشان برنامه  ای هدفمند را طراحی نماید.

سوال مهم این است که آیا این برنامه پاسخگو است و یا نیاز به باز طراحی و رفع اشکالات موجود را دارد.

 

مدیریت زمان در این بین می تواند نقش مهمی را برای رسیدن مرحله به مرحله به اهداف کوچکتر تا رسیدن به هدف نهایی را ایفا نماید.

 

اوقات شبانه روز و ایام هفته و ماه های سال میتواند به عنوان چهارچوبی در جهت تعیین بازخورد باشند. به عنوان نمونه در یادگیری یک زبان جدید به ذهن سپردن تعداد زیادی از کلمات ناآشنا با تلفظی مناسب را شامل می شود. اما آیا میشود همه این کلمات را در یک روز به ذهن سپرد یا اینکه باید آنها را با یک دسته بندی مناسب برای ایامی مشخص ، نتیجه مطلوب را حاصل نمود.

 

بنابراین برنامه ریزی و مدیریت زمان یکی از اصول دستیابی به اهداف می باشند و در زیر چند نکته در جهت برنامه ریزی در جهت رسیدن به هدف قابل ذکر می باشند:

 

1- استفاده از نظرات و مطالب افراد مطلع

افرادی که مسیر رسیدن به موفقیت را طی کرده اند و با تلاش ها و چالش های آن آشنا هستند را میتوان بهترین مرجع برای یک برنامه ریزی اصولی دانست ، آنها تجربه کرده اند و درس های فراوانی را مشق نموده اند و آنها می دانند که باید چه کرد و چگونه پل هایی برروی مشکلات کشید و چگونه راه را تشخیص داد و از شکست ها نترسید و با صبر و تامل برای رسیدن امید داشت.

 

2- مطالعه درباره هدف مورد نظر

شناخت هدف و اینکه هدف مورد نظر را تا چه اندازه مورد بررسی قرار داده ایم ، میتواند بسیار کمک کننده باشد و اگر بدانیم و خود را در هدف مورد نظر تصور کنیم به احتمال قوی تری می توانیم برنامه ای منظم و منسجم را تامین نماییم.

 

3- ارزیابی منابع در دسترس

در هر برنامه ریزی باید منابع خود را در نظر داشته باشیم و بدانیم از وقت و دارایی خود کجا و به چه میزان استفاده نماییم. اگر ندانیم و تنها با چشمان بسته حرکت کنیم نباید انتظار زیادی داشته باشیم. برای وقت و دارایی خود برنامه داشته باشید.

 

4- بررسی شرایط موجود

در هر هدف گذاری باید شرایط حاضر را در نظر گرفت و هدف مورد نظر را باشرایط موجود تطبیق داد ، گاهی شرایط آنچنان فراهم می باشد که می توان هدف مورد نظر را در دست خود بدانید و گاهی شرایط آنچنان سخت به نظر میرسد که گاهی تصمیم مگیری که هدف را کناری بگذارید ولی بدانید همه افرادی که موفق شده اند در برهه ای در شرایط سخت قرار داشته اند.

 

شاید بتوان عوامل بسیاری را در برنامه ریزی هدفمند صاحب نقش دانست ، اما باید توجه نمود که در هر صورت باید با توجه به استعداد و توانایی های خود و جامعه ای که در آن حضور داریم رسیدن به نتیجه را با آزمون و خطا مطلوب بدانیم.

 

منبع : تحریریه سایت سبک زندگی حیرت

 

 

 

 

 

 

 

مشاور املاک همیشه همراه

این مطالب را نیز ببینید!

۱۰ فکر مثبت که وجودشان برای رسیدن به هدف ضروری است

مسیر موفقیت معمولا مسیری پرپیچ‌وخم است. در جامعه‌ی امروز ما، شاید موفق‌شدن کمی دشوار به‌نظر …

دیدگاهتان را بنویسید