زن و شوهرهایی که همسر خود را به بهشت می‌برند

0
262

زن و شوهر برای بقای زندگی مشترک خود باید به تعهدات یکدیگر پایبند بوده و از بی‌اعتمادی در روابط زناشویی بپرهیزند.

سلامت سبک زندگی و در پیش گرفتن راهی صحیح و مشترک به دور از حواشی و دردسرهای ساختگی، از جمله مواردی است که همه زوج‌های جوان برای دستیابی به آرامش در کنار یکدیگر ملزم به رعایت آن هستند.

در اهمیت مراقبت اخلاقی زوجین از یکدیگر و البته به دور از ایجاد حس کنترل و نگهبان بودن آن‌ها، نکته‌های قابل تاملی از طرف اساتید اخلاق و روانشناسان مطرح شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در بخشی از صحبت‌های مقام معظم رهبری درباره ضرورت تذکر زوجین به یکدیگر آمده است: انسان با راهنمایی و دلسوزی و تذکّر بجا، با مانع شدن از زیاده‌روی‌ها و بعضی کج رفتاری‌های همسرش، می‌تواند او را اهل بهشت کند. البته عکس آن هم هست. با افزون طلبی‌ها، با توقّعات و با روش‌های غلطی که وجود دارد، می‌تواند همسر خود را جهنّمی کند.

اینکه یکی از زوجین با رفتارهای غیر اخلاقی و نامتعارف، همواره سعی در چک کردن همسر خود داشته باشد، بدون تردید بذر شک و بی‌اعتمادی در بین آن‌ها می‌کارد و رفتارهای آقا بالا سر گونه داشتن تنها موجب دور شدن زوجین از یکدیگر می‌شود و لذت سادگی و صداقت و صمیمیت زن و شوهری را از آن‌ها سلب می‌کند.

اگر به قول فرمایش رهبر معظم انقلاب با تذکر و دلسوزی به جا نکات مهم خود مراقبتی اخلاقی را به همسرشان گوشزد کنیم می‌توانیم واژه «همسفر تا بهشت» را به حقیقت این اتفاق پیوند بزنیم.

زن و شوهرهایی که همسر خود را به بهشت می‌برند/کلید خوشبختی در دست این زوج‌ها است

زندگی مشترک زوج‌های جوان در محاصره حضور غیراخلاقی در فضای مجازی

این روزها افزایش فعالیت سایر افراد در فضای مجازی و مشاهده انواع و اقسام کج رفتاری‌ها، ولنگاری‌های ضد اخلاقی که در قالب پست‌ها و پیام‌های مختلف با رنگ و لعاب ظاهرا طنز منتشر می‌شود، روابط همه اقشار و به ویژه زن و شوهرها را تحت تاثیر خود قرار داده است.

دختر و پسری که پس از سالها زندگی در کنار خانواده خود تصمیم به ازدواج با یکدیگر می‌گیرند، باید بدانند که رفتار و نحوه زندگی آن‌ها در کنار هم با وجود دنیای مجازی هزار رنگ، با زندگی در دوران مجردی و تنهایی خود تفاوت‌هایی دارد.

سلایق و علایق همه انسان‌ها یکدست و یکسان نبوده و بزرگترین اثر ازدواج موفق و دلچسب این است که زن و شوهر امروزی بتوانند با چنین تفاوت‌هایی به خوبی کنار بیایند.

از جمله موارد مهمی که همه زن و شوهرها باید به آن پایبند باشند وفاداری به عهدی است که در آغاز زندگی مشترک خود با یکدیگر بسته‌اند و بدون تردید همدلی و همراهی منطقی زوجین عامل بقای زندگی‌ آن‌ها شده و زمینه رشد و بالندگی هر دو نفر را فراهم می‌سازد.

ازدواج سرآغاز یکی شدن دلهایی است که به فرموده خداوند در قرآن کریم، موجب آرامش و آسایش یکدیگر می‌شوند و نباید با رفتارهای غیر منطقی و به دور از محبت فضای عاطفی زندگی خود را سرد و بی‌روح کنند.

بهناز عطاری زوج‌ درمانگر و روانشناس در خصوص موضوع حفظ حریم خانواده و همسر در فضای مجازی معتقد است: گفت‌وگو و اختصاص وقت برای شنیدن حرف‌های یکدیگر از جمله مهمترین راه‌های تقویت پیوند عاطفی زوجین با یکدیگر شده و از مشکلات متعدد ادامه زندگی آن‌ها پیشگیری می‌کند.

او بیان کرد: تعهد زوجین به یکدیگر در فضای مجازی هیچ گونه تفاوتی با عهد و پیمانی که در دنیای واقعی با یکدیگر بسته‌اند ندارد و اهمیت آن به همان میزان در زندگی حقیقی مهم است.

این زوج درمانگر یادآور شد: بیان ناراحتی‌ها و نارضایتی زوجین از یکدیگر و بیان حس آن‌ها از اتفاقات مشترک روزمره‌ خود و همچنین ایجاد فضای امن برای بازگو کردن مواردی که نظرشان با هم یکسان نیست از دیگر راههایی حفظ تقویت روابط زن و شوهرها با یکدیگر محسوب می‌شود.

بسیاری از اختلافات زوجین اگر به موقع و با کمک گرفتن از مشاوران و روانشناسان مورد بررسی قرار بگیرد از وقوع پدیده تلخ طلاق و فروپاشی کانون خانواده‌ها در بسیاری از موارد جلوگیری خواهد کرد.

زن و شوهرهایی که همسر خود را به بهشت می‌برند

مراقبت اخلاقی زوجین، ضامن سلامت سبک زندگی

خوش عهدی افراد در مورد خودشان به معنی تعهد و وفاداری به دیگری است و چه بسا افرادی که به داشتن رفتارهای درست و خداپسندانه در زندگی خود پایبند هستند، نسبت به همسرشان در زندگی مشترک نیز وفادار و متعهد خواهند بود.

عطاری تاکید کرد: موضوع مراقبت اخلاقی هر یک از زوجین در وهله نخست باید در مورد خودشان صورت بگیرد و در اصل مسئله خود مراقبتی مقدمه داشتن هر گونه تعهد همسران نسبت به یکدیگر است و بر اساس تحقیقاتی که پژوهشگران حوزه مشاوره و روانشناسی روی برخی از زوجین انجام داده‌اند، فردی که نسبت به خود و زندگی فردی خود تعهد دارد، در زندگی مشترک نیز نسبت به سایرین تعهد و وفاداری بیشتری در رفتار با همسر خود دارد.

او در ادامه تاکید کرد: اینکه زوجین به جای رفاقت و دوستی، نگهبان یکدیگر بوده و به اصطلاح عامیانه، رفتارهای آقا بالا سر گونه داشته و به جای حل منطقی مشکلات در تعقیب هم باشند، پایه روابط آن‌ها سست شده و اثرات نامطلوبی در ادامه زندگی‌شان به جا خواهد گذاشت.

این زوج درمانگر اضافه کرد: فضای مجازی گاهی زمینه لغزش و بروز رفتارهای ناهنجار را ایجاد می‌کند که زوجین و به ویژه همسران جوان نیز از این لغزش‌ها بر حذر نیستند و یکی از بهترین راه‌های نجات از لغزش‌های اخلاقی و رفتاری، دوستی و رفاقت زن و شوهر با یکدیگر است.

عطاری در ادامه تصریح کرد: رفع خلاهای عاطفی، و پرهیز از حس کنترل زوجین به یکدیگر در کنار جلوگیری از مخفی کاری و رفتارهای مشکوک از این دست، جزو بهترین مراقبت‌های اخلاقی زوجین از یکدیگر به شمار می‌روند.

زن و شوهرهای جوان باید زندگی مشترک  خود را  بر مهربانی، گذشت و چشم‌پوشی از خطاهای یکدیگر بنا کنند و نسبت به معضلاتی که در فضای حقیقی و همچنین صفحات و شبکه‌های مختلف فضای مجازی برای هر کدام پیش می‌آید نباید بیتفاوت باشند.

همدلی و همراهی زوجین با یکدیگر و تلاش برای اصلاح رفتارهای نامطلوب، آن‌ها را در مسیر سعادت حقیقی قرار می‌دهند و فرصت رشد و تعالی همسران  در مراحل مختلف زندگی را فراهم می‌آورد و متاسفانه برخی از رفتارهای نادرست  فاتحه زندگی مشترک شما را می‌خواند.

منبع : yjc.ir

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید