چگونه استرس خود را مدیریت کنیم؟

0
413

یک روانشناس گفت: مدیریت استرس مهارتی است که نیاز به تمرین و تکرار تکنیک‌ها دارد، البته برای حل برخی از مسائل نیاز به کمک تخصصی داریم.

 

زهرا زین‌الدینی روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانوادهگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص نحوه مدیریت استرس اظهار کرد: مدیریت استرس مهارتی است که نیاز به تمرین و تکرار تکنیک‌ها دارد، البته برای حل برخی از مسائل زندگی نیاز به کمک تخصصی داریم.

زین‌الدینی با اشاره به اینکه باید دانش خود را در زمینه مدیریت استرس افزایش دهیم، افزود: بهتر است نسبت به یکسری از مسائل زندگی نگرش خود را تغییر دهیم تا استرس کمتری را تجربه کنیم، زیرا نحوه فکر کردن و تفسیر ما درباره موضوعات مختلف باعث بروز احساسات متفاوت در ما خواهد شد و متعاقب آن ما رفتار خاصی نشان خواهیم داد.

این روانشناس گفت: همه انسان‌ها در یکسری از موقعیت‌ها استرس را تجربه می‌کنند، اما شدت آن در انسان‌ها متفاوت است، چراکه این تفاوت به دلیل تعبیر و تفسیر‌های متفاوت از آن موقعیت است.

 


او اضافه کرد: ورزش کردن به شکل منظم، انجام تمرینات یوگا، انجام تکنیک‌های آرام سازی، تغذیه و خواب مناسب و برنامه‌ریزی برای زندگی روزمره همگی جزء تکنیک‌های مدیریت استرس هستند، اما برای ایجاد یک تأثیر عمیق و ماندگار، افراد نیاز دارند که نحوه فکر کردن و تعبیرشان درباره اتفاقات روزمره زندگی‌ را شناسایی کنند و در صورت نیاز تغییر دهند تا بتوانند در مدیریت استرس موفق باشند.

زین الدینی با بیان اینکه برای شناسایی نوع تفکرتان درباره مسائل زندگی، یک تمرین بسیار مفید خواهد بود، گفت: هر زمان که یک احساس منفی را تجربه کردید، در یک دفتر یادداشت درباره موقعیت، تاریخ و اتفاقی که شما را ناراحت کرده است، بنویسید و سپس تمام افکاری که در آن لحظه از دهن شما عبور کرده و همچنین احساس و رفتار خود بعد از آن فکر و احساس نیز مطالبی را یادداشت کنید.

این روانشناس افزود: مهمترین نکته در انجام این تمرین آن است که فرد در نزدیکترین زمان ممکن به آن اتفاق، افکار خود را یادداشت کند، چون بعد از گذشت زمان، افراد به راحتی افکارشان را به فراموشی می‌سپارند و یا خود تغییر می‌کنند.

او خاطرنشان کرد: قدم بعدی این است که با کمک یک متخصص تحریف‌های شناختی افکار خود را شناسایید و افکار مناسبی را جایگزین افکار منفی خود کنید و بعد از اینکه یک مدت زمان مشخصی روی افکار خود کار کردید، تأثیر آن بر روی کاهش استرس را مشاهده خواهید کرد.

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید