۱۵ حقیقت علمی که نمی‌دانستید!

0
51

با همه‌ی اکتشافات فراوان بشر، هنوز ۶۵ درصد از کره زمین – منهای خشکی‌های آن‌ها – در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و ۸۶ درصد از گونه‌های دنیا ناشناخته هستند.

با همه‌ی اکتشافات فراوان بشر، هنوز ۶۵ درصد از کره زمین – منهای خشکی‌های آن‌ها – در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و ۸۶ درصد از گونه‌های دنیا ناشناخته هستند. اما علم پیوسته در حال پیشرفت است و به نظر می‌رسد دانشمندان همواره چیزی برای غافلگیر کردن ما دارند. مثلاً آن‌ها اخیراً کشف کرده اند که کبوتر‌ها می‌توانند هنر بیاموزند و گوسفند‌ها می‌توانند چهره‌ی ما را تشخیص دهند.

با چند حقیقت علمی جالب و عجیب همراه باشید.

۱- کبوتر‌ها می‌توانند نقاشی خوب را از نقاشی بد تشخیص دهند

۱۰ حقیقت علمی که صحت دارند

شما می‌توانید یک نقاشی خوب را تشخیص دهید؟ خب باید بگوییم که کبوتر‌ها می‌توانند! پژوهشی در ژاپن نشان داده کبوتر‌های آموزش دیده می‌توانند نقاشی‌های خوب و بد را از هم تشخیص دهند. دانشمندان پی برده اند این پرندگان می‌توانند از روی رنگ، بافت و طرح‌ها درباره‌ی زیبایی یک نقاشی (زیبایی از نظر آدم ها) تصمیم بگیرند. مسلماً از یک تشخیص حرفه‌ای صحبت نمی‌کنیم، اما کبوتر‌ها اگر آموزش دیده باشند، می‌توانند توانایی قضاوت درباره‌ی زیبایی شبیه به آنچه از نظر آدم‌ها وجود دارد را کسب کنند.

۲- سوسک‌ها می‌توانند هفته‌ها بدون سر زندگی کنند

۱۰ حقیقت علمی که صحت دارند

بله درست متوجه شدید؛ سوسک‌ها می‌توانند مدت خیلی زیادی بدون سر زنده بمانند، چون شبکه‌ی عروق خونی آن‌ها سرتاسری نیست. اگر سوسکی سر خود را از دست دهد، لخته‌های خون زخم را می‌بندند. این حشرات از طریق حفره‌های تنفسی شان نفس می‌کشند، حفره‌هایی لوله‌ای شکل که روی پهلو و شکم آن‌ها قرار گرفته اند. با این حال، سوسک‌ها بدون سر امکان تغذیه ندارند، به همین دلیل بعد از چند هفته بر اثر گرسنگی تلف می‌شوند.

۳- گوسفند‌ها می‌توانند چهره‌ی آدم‌ها را تشخیص دهند

۱۰ حقیقت علمی که صحت دارند

تحقیقات جدید نشان داده گوسفند‌ها باهوش‌تر از آنی هستند که ما تصور می‌کنیم. آن‌ها از توانایی پیشرفته‌ای در تشخیص چهره، شبیه به نخستی‌سانان برخوردارند. به همین دلیل می‌توانند چهره‌ی آدم‌های آشنا و غیر آشنا را تشخیص دهند. حالا دانشمندان به دنبال آن هستند که پی ببرند آیا این حیوانات می‌توانند حالت‌های مختلف چهره‌ی آدم‌ها را هم تشخیص دهند.

۴- ما انسان‌ها دندان هایمان را از اجداد ماهی گونه مان داریم

۱۰ حقیقت علمی که صحت دارند

اگر از خودتان بپرسید که دندان‌ها چطور وارد روند تکامل ما انسان‌ها شدند، بعید است به این فکر کنید که این ویژگی را از اعماق دریا‌ها کسب کرده ایم. با این حال، دانشمندان گمان می‌کنند احتمالاً همین گونه باشد. آن‌ها پی بردند دندان‌های یکی از قدیمی‌ترین ماهیان، در گذشته درون استخوان فک قرار داشته؛ و ظاهراً فک این ماهی آنقدر به فک انسان امروزی شباهت دارد که آن‌ها به این نتیجه رسیده اند که این ماهی یکی از اجداد مستقیم ما بوده.

۵- اختاپوس‌ها ۳ قلب، ۹ مغز و خونی آبی رنگ دارند

۱۰ حقیقت علمی که صحت دارند

یکی از شگفت انگیزترین موجودات دریایی، اختاپوس‌ها هستند. آن‌ها ۳ قلب، ۹ مغز و خونی‌ی آبی رنگ دارند. حتماً می‌پرسید چرا اینقدر زیاد. در حقیقت، هر یک از ۸ بازوی اختاپوس‌ها یک مغز کوچک دارد که به مغز مرکزی یعنی مغز نهم متصل است. به همین دلیل همه‌ی بازو‌ها می‌توانند مستقل از دیگری، اما هماهنگ با هم کار کنند.

اختاپوس‌ها به خاطر ساختار بدنی شان ۳ قلب هم دارند: ۲ قلب که خون را به سوی آبشش‌ها پمپاژ می‌کنند و قلب سوم که بزرگ‌ترین آن‌ها است، مسئولیت به گردش در آوردن خون در باقی بخش‌های بدن را برعهده دارد. خون اختاپوس‌ها حاوی یک پروتئین سرشار از مس به نام هموسیانین است. این پروتئین امکان جا به جایی خون در محیط سرد اقیانوس‌ها را بیشتر می‌سازد و علت آبی رنگ بودن خون اختاپوس‌ها است.

۶- زبان ما می‌تواند بو هم بکشد

۱۰ حقیقت علمی که صحت دارند

یک تحقیق نسبتاً جدید یافته‌ی حیرت انگیزی داشته: زبان ما نه تنها می‌تواند مزه‌ی غذا‌ها را بچشد، بلکه می‌تواند بو هم بکشد! دانشمندان پی بردند سلول‌های چشایی زبان حاوی همان مولکول‌هایی هستند که گیرنده‌ی کوچکی در بینی ما دارند. این پژوهش با الهام از مار‌ها انجام شد که زبان آن‌ها می‌تواند هوا را بو بکشد.

۷- برخی حیوانات نر می‌توانند باردار شوند

۱۰ حقیقت علمی که صحت دارند

در دنیای زیر آب، برخی نرها، نه فقط ماده ها، می‌توانند بچه به دنیا آورند. این فهرست مختصر شامل ۳ گونه است: اسب دریایی، نی ماهی و اژد‌های دریایی. مثلاً اسب‌های دریایی نر در فصل جفت گیری، به طرف اسب‌های دریایی ماده شنا می‌کنند و خود را به آن‌ها می‌چسبانند. در این لحظه، اسب دریایی نر کیسه‌ی خود را باز می‌کند و اسب دریایی ماده تعداد زیادی تخم درون آن می‌ریزد. بچه‌های این اسب‌های دریایی را اسب دریایی نر حمل می‌کند.

۸- آب گرم زودتر از آب سرد یخ می‌بندد

۱۰ حقیقت علمی که صحت دارند

همه‌ی ما می‌دانیم که آب در دمای صفر درجه سانتیگراد منجمد می‌شود. به همین دلیل شاید عجیب باشد اگر بشنویم آب گرم زودتر از آب سرد یخ می‌بندد. اما واقعاً همین گونه است و به این پدیده «اثر امپمپبا» (Mpemba effect) گفته می‌شود. اما چرا اینگونه است؟ در حقیقت، بیشتر از ۱۰ توضیح احتمالی برای این پدیده وجود دارد و دانشمندان هنوز در مورد دلیل آن به توافق نظر نرسیده اند.

۹- ملخ‌ها روی شکم شان گوش دارند

۱۰ حقیقت علمی که صحت دارند

ملخ‌ها حشرات منحصر به فردی هستند. آن‌ها روی شکم شان گوش‌هایی دارند که زیر بال هایشان پنهان می‌شود. این گوش‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد آواز همنوعان شان را بشنوند.

۱۰- یک رودخانه‌ جوشان روی کره زمین وجود دارد

۱۰ حقیقت علمی که صحت دارند

گرچه بسیاری این رودخانه‌ی جوشان را یک افسانه می‌دانند، اما چنین رودخانه‌ای در اعماق جنگل‌های آمازون در کشور پرو واقعاً وجود دارد. با این حال، این رودخانه واقعاً در حال جوشیدن نیست بلکه دمایی بسیار نزدیک به دمای جوش آب دارد و بسیار داغ است.

۱۱. بعضی از افراد اثر انگشت ندارند.

حتما این موضوع را شنیده اید که بعضی از افراد هرگز اثر انگشتی از خود به جا نمی گذارند و در واقع اثر انگشتی ندارند . این یک راز بزرگ برای متخصصان و دانشمندان می باشد.

نداشتن الگویی برای اثر انگشت به دلیل سندرومی خاص در این افراد می باشد .

در کل جهان فقط ۴ خانواده هستند که به طور ژنتیکی اثر انگشت را دارا نیستند و این اتفاق به دلیل ژن خاصی در بدن آن ها می باشد و دانشمندان این افراد را مورد آزمایش قرار دادند اما هیچ مشکل خاصی در سلامتی آن ها پیدا نکردند .

۱۲. پرندگان یا با استعداد هستند یا زیبا.

پرندگان نر توانایی زیادی برای جلب توجه پرندگان ماده دارند . مطالعه در مورد پرندگان به این موضوع اشاره می کند که پرندگان نر همراه با ظاهری جذاب تنها می توانند سیگنالهای یکنواختی را ایجاد کنند .

در حالی که پرندگان دیگر توانایی تولید انواع مختلفی از صدا ها را دارند و این به دلیل استعداد بیشتر آن ها می باشد .

 دانستنی‌های دنیا در مورد پرندگان

۱۳. بستنی‌هایی در ژاپن هستند که آب نمی‌شوند.

مطالعات اخیر به کشف این موضوع پرداخته است که بستنی که آب نمی شود. حتی اگر آن ها را در گرم ترین روزهای تابستان قرار دهیم و علت آن هم این است که پلی فنول موجود در توت فرنگی به این بستنی ها اضافه شده است و آن ها می توانند از سر زیر شدن روغن و آب در بستنی جلوگیری کنند .

۱۴. چای سبزی که بنفش می‌شود.

اگر به جزایر آزور سفر کرده باشید و در آنجا چای سبز سفارش داده باشید ، با چیزی عجیب روبرو می شوید. این چای ها در وهله اول سبز می باشند و کم کم به خاکستری می گرایند و بعد از مدت کوتاهی این چایی حالتی غلیظ پیدا می کند و کاملا بنفش می شود . از این موضوع تعجب نکنید. صاحبان این کافی شاپ ها قصد مسموم کردن شما را ندارند و علت آن به دلیل آب دریای خاص در این منطقه می باشد .

۱۵. بخش اصلی ماچوپیچو قابل دیدن نیست.

با شنیدن نام ماچوپیچو، حتماً به یاد دیوارها و ساختمان های بلند می افتید اما جالب اینجاست که بخش اصلی ماچو پیچو هنوز قابل دیدن نمی باشد . قسمت هایی در ابن شهر هنوز توسط هیچ انسانی مورد بازدید قرار نگرفته است.

حدس ها حاکی بر آن است که این قسمت دیده نشده دارای ساختمان های سنگی است که بین دو قله کوه قرار گرفته است . تقریباً ۶۰ درصد از ساختمان های ماچوپیچو در زیر زمین پنهان هستند و باید سنگ های زیادی را کنار بزنیم تا بتوانیم به این ساختمان ها برسیم و ممکن است این اتفاق تا سال های زیادی رخ ندهد .

منبع: روزیاتو-pana

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید